Program warsztatów filmowych dla młodzieży ze szkół
w Zakopanem w dniach 11-14 kwietnia 2019r.
- Liczba miejsc: 15 osób
- Wymagany wiek uczestników: 15-19 lat
- Obowiązuję kolejność zgłoszeń
Kolejna edycja warsztatów będzie miała za cel zaznajomienie młodzieży z twórczością wybitnego polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego na przykładzie jego trylogii filmowej na którą składają się następujące filmy: Niebieski, Czerwony, Biały . Filmy te stanowią o niepodważalnej wielkości tego reżysera, wieńczące jego pozostały , bogaty dorobek. Analizie warsztatowej poddane zostaną tylko 2 filmy , gdyż film Biały nie odznacza się tak wyrazistymi środkami wizualnymi jak pozostałe. Oprócz tego warsztaty obejmą stronę praktyczną, czyli przybliżenie młodzieży techniki i technologii zapisu obrazu cyfrową kamerą filmową, opracowanie własnego scenariusza krótkiego filmu, a następnie zrealizowanie go w pełnym wymiarze czyli montażu i postprodukcji tzn. korekcji barwnej i ostatecznej formy wizualnej.
1. Dzień pierwszy 11. 04. 2019r. Początek zajęć o godz. 10 Przewidywany koniec godz. 17
Projekcja filmu Niebieski, autorem zdjęć do tego filmu jest wybitny polski operator filmowy Sławomir Idziak, mający nominację do Oskara. Wymagany projektor lub projekcja w kinie. Po projekcji, przerwa 30 min, a następnie analiza dramaturgii wizualnej filmu. Film ten odznacza się bowiem wyjątkową stroną plastyczno -wizualną, koncepcją barwną, która idealnie przystaje do strony fabularnej filmu. W założeniu analiza tego filmu ma uwrażliwić młodzież na inne płaszczyzny filmu niż tylko dialogi i śledzenie intrygi fabularnej. Uświadomienie środków wyrazu wizualnego. Po południu projekcja filmu Czerwony godz. 16 projekcja filmu Czerwony do którego zdjęcia wykonał Piotr Sobociński, nominowany również za ten film do Oskara. Analiza środków wyrazu wizualnego w tym filmie.
2. Dzień drugi 12.04. 2019. Początek zajęć o godz. 9 Przewidywany koniec godz. 18.
Dzień praktycznego poznania budowy współczesnej kamery cyfrowej i nakręcenie przez każdego uczestnika warsztatów jednego ujęcia według własnego życzenia, kierując się własną wrażliwością. /Przedpołudnie/ Obejrzenie rezultatów i ich omówienie. Po południu omówienie założeń i zadanie opracowania kilku własnych scenariuszy, aby wybrać najbardziej nadający się do zrealizowania. Wykład połączony ze stroną praktyczną (kręcenie) dotyczący struktury filmowej, od scenariusza poprzez zdjęcia i montaż do finalnej wersji. Omówienie roli poszczególnych realizatorów w procesie powstawania filmu, hierarchia ważności. Film jako dziedzina sztuki kolektywna. Popołudnie. Zajęcia praktyczne z kamerą, wielkości planów, zasady osi montażowej, funkcje kamery, ujęcie jako podstawowa jednostka filmowa, ustawienia kamery, perspektywy w ustawieniach, kompozycja kadru, kompozycja całości dzieła. Metoda kręcenia scen typu mastershot i long shot/ długie ujęcie./ Samodzielne wykonanie tego typu ujęć.
3. Dzień trzeci 13. 04. 2019. Początek zajęć o godz. 9. Przewidywany koniec godz. 18
Przystąpienie do nakręcenia filmu według własnego scenariusza, przygotowanego przez młodzież. Po południu montaż filmu, podłożenie motywu muzycznego bez praw autorskich, wykonanie wersji ostatecznej do projekcji.
4. Dzień czwarty 14.04. 2019. Początek zajęć o godz. 9. Podsumowanie, wykład o istocie światła.
Projekcja filmu zrealizowanego przez młodzież, podczas ogłaszania wyników Przeglądu filmów o Sztuce. Pożegnanie. Godzina 12:00 Kino Miejsce
Warsztaty prowadzą:
- Prof. Zbigniew Wichłacz operator obrazu filmowego. Dziekan Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi.
- Dr hab. Józef Romasz reżyser , operator filmowy , montażysta, edytor