Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza serdecznie zaprasza do pracowni Władysława Jarockiego, będącej częścią ekspozycji Muzeum Jana Kasprowicza, na nową wystawę „Huculskie dialogi”. Prezentuje ona cykl fotografii, szkiców, grafik i obrazów Władysława Jarockiego, pochodzących z jego najwcześniejszych, młodzieńczych pobytów na Huculszczyźnie tj. od ok. 1905 roku oraz malarstwo i fotograficzne konteksty młodej absolwentki ASP w Krakowie – Julii Tsapurak, która mieszka i tworzy w tamtym regionie, odwołując się do jego dawnej kultury i tradycji. Jej malarstwo prezentujące w wąskich kadrach stroje Hucułów, jest jakby wspomnieniem, z czułością przywołanym obrazem tego, co nieuchronnie odchodzi w zapomnienie.
Jest to pierwsza z cyklu wystaw „Pokolenia”, w ramach którego twórczości Władysława Jarockiego – zasłużonego profesora Akademii Sztuk Pięknych - będzie konfrontowana z dziełami żyjących artystów mających te same korzenie, wywodzące się z krakowskiej uczelni.
Kuratorką wystawy i cyklu „Pokolenia” jest monografistka twórczości Władysława Jarockiego - Zofia Weiss.
Wystawa została dofinansowana z budżetu Gminy Miasto Zakopane w ramach projektu "Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w służbie polskiej kultury w roku jubileuszowym (100-lecie odzyskania Niepodległości Polski, 50-lecie śmierci Marii Kasprowiczowej"). Jest także wydarzeniem towarzyszącym wpisanym w program 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.
Huculskie dialogi
Władysław Jarocki – Julia Tsapurak. Malarstwo
termin: 7 lipca - 30 września 2018 r.
Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda 12a
godziny otwarcia: wtorek - niedziela 10.00 - 15.30
fot. Piotr Kyc