Już 20 sierpnia 2016 r. o godzinie 14:00 odbędzie się w wiosce festiwalowej (Dolna Rówień Krupowa) prezentacja laureatów VII Tatrzańskiego Przeglądu Dziecięcych Zespołów Regionalnych o Złote Kierpce.


Program:

14:00  Zespół Góralski Małe Harnasie im. Anieli Gut-Stapińskiej z Suchego

14:30 Zespół Góralski Małe Regle z Poronina

15:00 Zespół Regionalny Małe Klimki z Zakopanego

15:30 Zespół Góralski Zornica z Zakopanego

16:00 Zespół Regionalny Mały Zbójnicek z Zębu

16:30 Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej



Zespół Góralski Małe Harnasie im. Anieli Gut-Stapińskiej z Suchego

Zespół powstał w 1960 roku przy Mineralnej Spółdzielni Pracy jako młodszy odpowiednik dorosłego zakładowego Zespołu Harnasie istniejącego od 1958 roku.

Obecnie zespół Małe Harnasie to jeden z najstarszych dziecięcych zespołów góralskich na Podhalu, najdłużej działających w Gminie Poronin. W 2015 roku obchodził szmaragdowy Jubileusz 55-lecia działalności. Dziś Małe Harnasie działają przy Związku Podhalan Oddział Suche, współpracując z dorosłym zespołem Harnasie, w którym dzieci kończące szkołę podstawową kontynuują nieprzerwalnie swoją przygodę w zespole regionalnym. Kierownictwo zespołu od 14 lat tworzą wychowankowie zespołu: Stanisław Staszel -kierownik organizacyjny i jego syn  Józef Staszel- kierownik artystyczny. Zespół prezentuje zwyczaje, tańce, śpiewy, muzykę, gwarę oraz stroje Skalnego Podhala. Koncertował w całej Polsce a także za granicą, m.in. w Bułgarii, Austrii, Francji, na Słowacji i Białorusi. Jest zdobywcą wielu nagród, uczestniczył w przeglądach, konkursach, festiwalach w kraju i zagranicą osiągając wiele sukcesów. W 2013 roku otrzymał nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 



Małe Regle



Zespół Regionalny Małe Klimki z Zakopanego

Zespół Regionalny Małe Klimki został założony przy Ognisku Związku Podhalan w Zakopanem w 1988 roku. Początkowo działał pod nazwą Teatrzyk Dziecięcy. W 1995 roku zmienił nazwę na Małe Klimki, wzorując się na starszej grupie – zespole im. Klimka Bachledy, który działał w Zakopanem o 1952 roku. Zespół prezentuje folklor Skalnego Podhala poprzez taniec, śpiew, muzykę, gwarę i zwyczaje, które na Skalnym Podhalu są bogate i ciągle żywe. Często bierze udział w uroczystościach i wydarzeniach na terenie Podhala. Dzięki zespołowi, dzieci zwiedziły piękne regiony Polski, część Europy, a także uczestniczyły w festiwalu w Izmirze (Turcja). Zespół wystąpił w dziewięciu programach telewizyjnych. Zespół liczy ponad 300 wychowanków.



Zespół Góralski Zornica z Zakopanego

Zespół Góralski Zornica działa przy Tatrzańskim Centrum Kultury i Sportu „Jutrzenka” w Zakopanem od 1988 roku. Zespół został założony przez znanego podhalańskiego artystę i sportowca Jana Fudalę. Obecnie zespół prowadzi Szymon Bafia wraz z Marią Frączysty. Zornica prezentuje folklor Skalnego Podhala: śpiew, taniec, muzykę, zwyczaje i zabawy dziecięce, a także poezję gwarową i gawędy góralskie. Dzieci poznają też grę na instrumentach pasterskich. W zespole uczestniczą dzieci oraz młodzież z Zakopanego i okolic. Obecnie Z ornica działa       w trzech grupach wiekowych, przy zespole działa też szkółka dudziarska. Zespół co roku bierze udział w zakopiańskim festiwalu o Złote Kierpce, dwukrotnie brał udział w Święcie Dzieci Gór w Nowym Sączu. Wychowankowie Zornicy są laureatami wielu prestiżowych nagród, w tym pierwszych miejsc na ogólnopolskich festiwalach        w Kazimierzu Dolnym, Żywcu oraz Bukowinie Tatrzańskiej. Zespół występował  również za granicą, m.in.: na Słowacji, Węgrzech, w Czechach, Bułgarii, Austrii, Niemczech, Turcji.    



Zespół Regionalny Mały Zbójnicek z Zębu

Mały Zbójnicek z Zębu założony w 1964 roku przez Marię i Jana Stocha Gronkowianów, ma bogatą, ponad 50-letnią historię. Od początku Mały Zbójnicek skupia dzieci i młodzież z Zębu oraz okolicznych miejscowości. Działalność zespołu opiera się głównie na nauce tańca, śpiewu i gry na instrumentach podhalańskich. Swoimi występami uświetnia uroczystości kościelne i kulturalne we własnej miejscowości oraz w Gminie Poronin. Bierze udział w różnego rodzaju przeglądach, konkursach i festiwalach na terenie Podhala, w kraju i za granicą, m.in. w przeglądzie zespołów gminnych w Poroninie, w konkursie Młodyk Toniecnikow  w Białym Dunajcu, na Przednówku w Polanach. W 2015 roku zespół brał udział w  Międzynarodowym Festiwalu  Folkloru Bałkańskiego w Macedonii. Dzieci mają w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień. Kierownikiem zespołu jest od 2005 roku Małgorzata Słodyczka a instruktorami  Sławomir Stoch i Mariola Gromada Gil.



Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej

Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Wiyrchowianie działa przy Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej pod kierownictwem Agnieszki Koszarek i Janusza Łukaszczyka. Ideą powstania zespołu jest naturalna kontynuacja działalności Teatru i Chóru Włościańskiego założonego w 1923 roku, obecną nazwę zespół przyjął w latach 80-tych. Mali Wiyrchowianie działają aktywnie, ciągle się rozwijając, prezentują folklor Skalnego Podhala. Obecnie w zespole tańczy i śpiewa blisko 40 dzieci w wieku od 5 do 16 lat, mieszkających na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Mali Wiyrchowianie biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach folklorystycznych. Zespół jest laureatem wielu nagród, między innymi w  Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przeziyracce Młodyk Toniecników i Śpiywoków Góralskich, Duchowych nutach w gminie Czarny Dunajec, Konkursie Śpiywoków i Toniecników w Białym Dunajcu i wielu innych odbywających się na terenie Podhala. Zespół gra, tańczy i śpiewa głównie na scenie „Domu Ludowego”, radując serca bukowian. Zdobią występami okolicznościowe uroczystości, biorą udział w corocznych Jasełkach, koncertach kolęd i nagraniach telewizyjnych.