Już za kilka dni rozpoczyna się wielkie święto góralskiego folkloru, którym żyć będzie całe Zakopane. Przed nami aż dziesięć festiwalowych dni wypełnionych bogatym programem.
Organizatorzy zadbali, by każdy znalazł w nim coś dla siebie. Przygotowali koncerty folklorystyczne i folkowe, wystawy, kiermasze, wiele atrakcji dla dzieci, wspólną zabawę i śpiewanie w wiosce festiwalowej, prezentację tradycyjnych podhalańskich obrzędów, degustacje góralskich smakołyków, a przede wszystkim konkursową rywalizację zespołów z całego świata o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi. Festiwal jest też wspaniałą okazją do bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, którzy z wielką pasją troszczą się o swoje kulturowe dziedzictwo, a także do poszukiwania własnych korzeni.
- Jestem dumny, że Festiwal trwa i rozwija się, a górale z całego świata spotykają się w sierpniu w Zakopanem, gdzie mieszkańcy kultywują tradycję, a gościnnością i otwartym sercem zjednują sobie przybyszów z nizin. Życząc Organizatorom i Gościom wspaniałej atmosfery podczas 47 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, serdecznie zapraszam do odwiedzania Zakopanego – zachęca do przyjazdu pod Tatry na Festiwal Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.
- Zakopiański festiwal to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali w Europie, prezentujący bogactwo tradycyjnej kultury z różnych regionów górskich, który od niemal pół wieku cieszy się zainteresowaniem odbiorców. Festiwal jest otwarty dla każdego. Gorąco zachęcam do odwiedzania wioski festiwalowej oraz „chuścianej izby”. Są to klimatyczne i pełne uroku miejsca na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem. Czekają tam na Państwa wydarzenia o charakterze folklorystycznym, edukacyjnym, naukowym i rozrywkowym, a wszystko skupia się wokół tradycji i dziedzictwa kulturowego regionów górskich. Festiwalowych akcentów nie zabraknie też w innych miejscach Zakopanego – dodaje Dyrektor Artystyczna Festiwalu Agnieszka Gąsienica-Giewont.