Biuro Promocji Zakopanego zaprasza do udziału w warsztatach budowy instrumentów ludowych „Podhalańskie instrumenty pasterskie – budowa trombity”, które odbędą się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” w dniach 26-27 listopada 2015, w godz. 12.00 – 18.00, w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Krupówki 8.

Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.

Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.

Warsztaty poprowadzi Jan Karpiel-Bułecka,  jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej. Zakopiański muzyk multiinstrumentalista, bajarz i architekt, założyciel kapeli „Zokopiany”, współwłaściciel Podhalańskiej Pracowni Architektonicznej „Buduj a Woloj”, specjalizujący się w podhalańskim budownictwie drewnianym.

Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jego ojciec, Bolesław, był skrzypkiem prymistą i zbieraczem nut podhalańskich. Matka, Zofia, występowała w zakopiańskim Zespole Regionalnym im. Klimka Bachledy. Jan Karpiel-Bułecka nauczył się grać od ojca, jednak grę na innych instrumentach pasterskich regionu Podhala opanował już samodzielnie. Nie tylko gra na tych instrumentach, ale jest też ich twórcą: piszczałek pojedynczych i podwójnych, fujar, trombit i dud podhalańskich, zwanych kozą.

Z zawodu jest architektem, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego z roku 1988 za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej i laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. Dużo koncertuje, zarówno z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z którym zrealizował projekt „Namysłowski i Górale” (nagroda Fryderyka 1995, ) jak i własnym zespołem. Wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Zakopanem. Tancerz, śpiewak, członek wielu zespołów regionalnych, wieloletni konferansjer, juror konkursów muzyki i tańca ludowego, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.

Warsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.

Zgłoszenia w wersji elektronicznej przyjmujmy do 6 listopada 2015, według kolejności nadsyłania zgłoszeń na adres: k.bachleda@promocja.zakopane.pl.

Zgłoszenie można również dostarczyć osobiście lub listownie do Biura Promocji Zakopanego, ul. Kościeliska 7, 34-500 Zakopane.

Osoba do kontaktu:

Karolina Bachleda - Księdzularz e-mail : k.bachleda@promocja.zakopane.pl, tel. 18 20 66950

fot. Rafał Bałaś, zdjęcia pochodzą z projektu powstałego w ramach programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” Instytutu Muzyki i Tańca.