W dniach 26 - 27 listopada, w Zespole Szkół Budowlanych, odbyły się warsztaty z budowy trombity. Były to już drugie warsztaty budowy instrumentów pasterskich w Zakopanem organizowane przez Biuro Promocji Zakopanego wraz z Instytutem Muzyki i Tańca. Tematem pierwszych, które odbyły się w 2013 r. była budowa piszczałki bezotworowej.
Trąba - bo tak potocznie mówi się o trombicie - to ludowy instrument dęty w kształcie prostej lub zagiętej nieco na końcu rury, sięgającej do 4 metrów długości, używany jako pasterski instrument wydający głęboki, niski dźwięk. Na warsztatach, pod czujnym okiem instruktora Jana Karpiela – Bułecki, kilkunastu uczestnikom warsztatów udało się od podstaw wystrugać ten typowy dla regionu Podhala instrument pasterski. Warsztaty odbywały się i były współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych".
Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.
Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzające udział w warsztatach oraz wspólnie zadęli w trombity, informując tym samym sąsiedztwo o wykonanym zadaniu.