21 sierpnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego rozstrzygnięty został XLIII Ogólnopolski Konkurs Literacki na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha. Jego głównym celem jest popularyzacja poezji związanej z górami, zarówno tej pisanej gwarą, jak i językiem literackim.

W tegorocznej edycji wzięło udział 109 autorów, którzy nadesłali 255 wierszy. Oceniało je jury w składzie: Adam Ziemianin, Maria Mateja-Torbiarz, Maria Śliwińska i Mieczysław Mantyka.

Konkurs ogłaszany przez Wydział Kultury i Popularyzacji Urzędu Miasta Zakopane jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i doskonale wpisuje się w jego klimat i przesłanie. Jego inicjatorem w 1972 r. był ówczesny prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego Tadeusz Staich.

Posiady, podczas których poeci zaprezentowali swoje utwory, poprowadziła naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanna Staszak. Gości przywitała dyrektor Biblioteki Bożena Gąsienica. Zagrała góralska kapela „Dziurawiec”.

Nagrody laureatom konkursu wręczali: burmistrz Janusz Majcher, wiceburmistrz Mariusz Koperski oraz dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki.

Tradycyjnie laureaci konkursu oraz inni przybyli na posiady poeci prezentowali swoją twórczość. Następnie odbyła się promocja książki Tadeusza Staicha „Góry wołają. Opowiadania przewodnickie”, która ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa „Astraia”.

Tadeusz Staich (1913-1987) jest postacią niezwykle zasłużona dla kultury podhalańskiej. Był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej.

WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO im. Tadeusza Staicha

W kategorii wierszy pisanych językiem literackim:

I nagroda za zestaw wierszy - Mirosław Kowalski /Mysłowice/

II nagroda za zestaw wierszy - Tadeusz Charmuszko /Suwałki/

III nagroda za zestaw wierszy - Bogdan Nowicki /Świętochłowice/

wyróżnienie za zestaw wierszy - Anna Piliszewska /Wieliczka/

wyróżnienie za wiersz „Szczyty i doliny” - Zygmunt Królak /Biesiekierz/

wyróżnienie za wiersz „Arka” - Antonina Sebesta /Myślenice/

W kategorii wierszy pisanych gwarą:

I nagroda za zestaw wierszy - Zofia Roj-Mrozicka /Zakopane/

II nagroda za zestaw wierszy - Wanda Szado-Kudasikowa /Nowy Targ/

III nagroda za wiersz „Sopa” - Roman Dzioboń /Nowy Targ/

wyróżnienie za wiersz „Wspominek o śp. Władysławiy” - Maria Stoch /Poronin/

wyróżnienie za cykl wierszy - Wanda Łomnicka-Dulak /Piwniczna/