Pierwszego dnia Festiwalu odbyły się promocje czterech wydanych przez Miasto festiwalowych publikacji: pięknego albumu „50 lat Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich”, teki kolekcji plakatów festiwalowych, poświęconej twórcom ludowym książki „Kalejdoskopowy świat. Z historii kiermaszów sztuki ludowej w Zakopanem w latach 1968-2017” autorstwa Jolanty Flach, a także opracowania „Konie na Skalnym Podhalu” autorstwa Szymona Bafii.

W promocji wydawnictw i spotkaniu z autorami uczestniczyło wiele osób związanych z festiwalem i folklorem, artyści, twórcy ludowi, przedstawiciele Związku Podhalan. Wszystkich przybyłych przywitał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, który podziękował i pogratulował także autorom i podkreślił, jak ważne jest kultywowanie tradycji i ciągłość zakopiańskiego festiwalu.

Prezentacja rozpoczęła się od pięknego albumu, który pokazuje historię festiwalu uwiecznioną na czarno-białych i kolorowych fotografiach. W albumie pokazane zostały także zdjęcia laureatów czterech edycji konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru”. Całość została opracowana przez Zastępcę Burmistrza Agnieszkę Nowak-Gąsienicę oraz Dyrektor Festiwalu Joannę Staszak. Za stronę graficzną odpowiedzialny był Stanisław Berbeka. Z kolei tekę wszystkich festiwalowych plakatów opracowały te same autorki wraz z Michałem Zacharko.

Następne festiwalowe wydawnictwo to „Konie na Skalnym Podhalu” autorstwa Szymona Bafii. Jest to ciekawe pionierskie opracowanie historii chowu i użytkowania koni na Podtatrzu. Ukazuje konia jako nieodłącznego towarzysza codziennego życia górali, element tradycji, powód do dumy.

Kolejnym ciekawym tematem na festiwalową publikację okazał się kiermasz sztuki ludowej. Poświęcona jest mu książka Kalejdoskopowy świat. Z historii kiermaszów sztuki ludowej w Zakopanem w latach 1968-2017” autorstwa Jolanty Flach.

fot. Regina Korczak-Watycha/Biuro Prasowe 50.MFFZG