Zapraszamy do obejrzenia reportażu przedstawiającego historię Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem zatytułowanego "Cały świat obyńdzies, nima takiej nika", którego autorką jest Inka Bogucka. Premiera na antenie TVP3 Kraków już 15 sierpnia o godz. 17:50. Kolejne odcinki będą emitowane codziennie od 16 do 18 sierpnia ok. godz. 21:16.

Powtórki: sobota 18 sierpnia godz 19:30, niedziela 19 sierpnia godzina 11:25

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, którego 50-lecie będzie w tym roku obchodzone w Zakopanem, jest zwieńczeniem idei, jakie rodziły się na gruncie ruchu regionalnego, rozwijającego się jeszcze w czasach II Rzeczpospolitej, na  początku XX wieku. Jego pierwowzorem było Święto Gór, które odbyło się w obecnej stolicy Tatr, w 1935 roku i gdyby nie wybuch II wojny światowej, zapewne nieprzerwanie trwało by do dziś.

Film przedstawia historię festiwalu, odbywającego się w Zakopanem pod koniec każdego lata, od 1968 roku. Jest on  jednocześnie prezentacją trwającego na Podhalu swoistego ŚWIĘTA, pewnego rodzaju manifestacji, góralskiej tożsamości kulturowej.

Sposób realizacji

Na bazie fotografii pochodzących z Muzeum Tatrzańskiego oraz fotografii ze zbiorów prywatnych, Archiwum TVP Kraków i TVP Warszawa oraz nagrań audio z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, prezentujemy historyczne początki festiwalu, wspominając pierwsze Święto Gór, na którym występowały polskie zespoły góralskie. Przewodnikiem po początkach festiwalu jest Józef Pitoń, góral, folklorysta, dawny juror festiwalu. Pierwsze lata istnienia tego wydarzenia, wspominają również jego kierownicy artystyczni - Andrzej Haniaczyk, Franciszek Bachleda Księdzulorz i konferansjerzy - Anna Naglak i Jan Karpiel Bułecka, także późniejszy juror festiwalu, a także Zofia Oczkowska, tłumacz języków południowo słowiańskich.

Opowiedzą oni o powojennym powrocie do pierwotnej idei, jaką była chęć zintegrowania górali, mieszkańców łuku karpackiego i przedstawienia na scenie ich stylu życia. Ideę festiwalu oparto o próbę przedłużenia sezonu letniego w Zakopanem, tworząc tzw. Jesień Tatrzańską. Od 1964 r. stopniowo, stała się ona tłem dla rozwoju Festiwalu Folkloru Ziem Górskich i przekształcenia go w festiwal międzynarodowy.

Film przedstawi również idee konkursu, który miał stać na straży zachowania góralskich form autentycznych obrzędów, tańców i pieśni, z trudem wpisujących się w wymogi estrady. Opowie o  kategoriach prezentacji scenicznych i zasadach przyznawania nagród zespołom ludowym biorącym udział w festiwalu. Dawni dyrektorzy MFFZG - Elżbieta Chodurska i Grzegorz Buczulski, wspominać będą okresy rozwoju ale i trudności jakie przeżywał festiwal na przestrzeni  50 -ciu lat, przedstawiając jednocześnie liczne, stworzone przez nich imprezy, towarzyszące festiwalowi po dzień dzisiejszy.

Lata 80-te, potem 90-te, pomimo trudności spowodowanych sytuacją polityczno-gospodarczą kraju, przyniosły rozwój festiwalowi. Rozwinięto konkurs dla instrumentalistów, wprowadzono Dni Narodowe i Klub festiwalowy z międzynarodową nauką pieśni i tańca zespołów biorących udział w festiwalu. Sama Jesień Tatrzańska, nieodzowny element festiwalu, to dni otwarte licznych pracowni rękodzieła ludowego, twórców ludowych, przejazd wesela góralskiego przez Zakopane i inne ciekawe atrakcje.

Dzieje festiwalu od roku 2000 po dzisiejszy Jubileusz, to czas akceptacji mieszania się różnych tendencji i kierunków, które nauczyły się roztańczonego i rozśpiewanego współbrzmienia. Wiele zespołów przyjeżdżających z zagranicy prezentuje już tyko formy stylizowane daleko oparte o formy autentyczne. Niemniej Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich znalazł i dla nich miejsce, co więcej rozszerzył imprezy towarzyszące, które odtąd zadowalały szerokie grono miłośników tradycyjnego folkloru, wprowadzając koncerty folkowe, opierające swój repertuar na rodzimej muzyce ludowej. Opowie o nich współtwórca koncertów, były konferansjer festiwalu, Krzysztof Trebunia Tutka.

Swoją refleksją na temat współczesnej działalności festiwalu i jego wpływie na samych mieszkańców Zakopanego, również na okazałą publiczność, podzielą się: Stanisława Trebunia Staszel, etnolog, były kierownik artystyczny festiwalu i Bożena Lewandowska, obecna przewodnicząca jury, etnomuzykolog. Na sam jubileusz tego wspaniałego wydarzenia, jakim jest MFFZG, jeden z nielicznych tego typu w skali festiwali światowych, zaproszą widzów: dyrektor Festiwalu Joanna Staszak i Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.