Podczas Festiwalu odbędą się warsztaty folklorystyczne „W kręgu tradycyjnych tańców europejskich. Taniec góralski, czardasz, flamenco”. Zainteresowanych zapraszamy 19 sierpnia (piątek) o godz. 16:00 do namiotu plenerowego w wiosce festiwalowej.

Program:

Godz. 16:00 TANIEC GÓRALSKI

Prowadzenie: Małgorzata i Tomasz Słodyczka (taniec)


Godz. 17:00 CZARDASZ

Prowadzenie: Agnieszka i Mateusz Etynkowscy (taniec)


Godz. 18:00 FLAMENCO

Prowadzenie: Małgorzta Drzał (taniec) i Grzegorz Guzik (gitara, cajon)

Krakowska Szkoła Flamenco Almoraima

Tańce

Taniec góralski to najbardziej charakterystyczny taniec regionu Podhala o popisowym charakterze jednej pary tanecznej. Wiodąca rola przypada tancerzowi, który różnymi nutami zamawia u muzyki kolejne figury taneczne, takie jak: krzesane, drobne, ozwodne, zielono. Taniec góralski posiada ustaloną kolejność głównych elementów, które będą omawiane podczas warsztatów. Przebieg tańca góralskiego dyktuje tancerz i od jego postawy, zaangażowania, fantazji i możliwości technicznych wykonania kroków, zależy ostateczny kształt i charakter tańca. Podczas warsztatów poznamy podstawowe kroki, figury i motywy taneczne tańca góralskiego. Tańcom towarzyszyć będzie muzyka góralska „na żywo”.

Czardasz wywodzi się z Węgier, ale dzięki romskim muzykom, stał się popularny na całym Łuku Karpat. Taniec ten pochodzi z XVIII wieku, a współcześnie bywa określany mianem "Tanga Zachodu". Czardasz, utrzymany w metrum parzystym, tradycyjnie tańczyło się w parach, początkowo w tempie wolnym, a następnie szybkim. Składa się z dwóch podstawowych kroków. Warianty, figury i schematy tego tańca różnią się w poszczególnych regionach. Na warsztatach poznamy podstawowe kroki z regionu Szatmar - Węgry, Pod'polany - Słowacja, polskiego Spisza, a także mniejszości węgierskiej Csango - Moldva, która ten krok przeniosła do tańców korowodowych.

Flamenco to taniec bardzo urozmaicony, żywiołowy i radosny, ale również refleksyjny i tragiczny, niosący wszelkie silne emocje, podkreślone różnorodnym rytmem. Podczas warsztatów zapoznamy się z podstawami flamenco, czyli z rytmem, palmas (klaskaniem), nauczymy się kilku rodzajów tupania (zapateado - step flamenco), zatańczymy fragmenty sevillanas, bulerias, tangos i guajiras. Można też będzie zapoznać się z rekwizytami używanymi w tańcu (wachlarz, kapelusz, kastaniety, chusta - manton, bata de cola, laska - baston).

Instruktorzy

Małgorzata i Tomasz Słodyczka - regionaliści, instruktorzy, pasjonaci kultury góralskiej. Tomasz był członkiem zespołów regionalnych, m.in. „Budorze”, „Mała Harenda” i „Harenda”. Małgorzata od dzieciństwa związana jest z zespołem regionalnym „Zbójnicek” z Zębu. Od dwudziestu lat pracują na rzecz kultury góralskiej w miejscowości Ząb, gdzie przekazują młodemu pokoleniu elementy dziedzictwa kulturowego Skalnego Podhala. Małgorzata od 2005 roku jest kierownikiem Zespołu „Zbójnicek”, Tomasz instruktorem śpiewu i tańca. Ukończyli kurs instruktorów zespołów regionalnych, są laureatami licznych nagród na ogólnopolskich konkursach tańca.

Agnieszka i Mateusz Etynkowscy - są absolwentami studium folklorystycznego w zakresie polskich tańców ludowych i narodowych w Krakowie oraz w Rzeszowie. Przygodę z czardaszem Mateusz rozpoczął w węgierskim zespole "Kodaly" w Toronto. Był również współzałożycielem "Kecskeszem" - grupy muzyczno-tanecznej zajmującej się kulturą Csango - mniejszości węgierskiej. Agnieszka od wielu lat interesuje się kulturą ludową Słowacji oraz tańcami podhalańskim. Razem brali udział w warsztatach tanecznych w Budapeszcie, Ocovej na Słowacji oraz w Kanadzie, gdzie współtworzyli zespół propagujący kulturę węgierskich Romów. Od 2007 roku prowadzą zajęcia z tańców węgierskich. W 2013 założyli zespół "Tabor" prezentujący tańce Łuku Karpat.

Małgorzata Drzał (Luna) - tancerka, wokalistka, nauczycielka flamenco i tańca orientalnego, dyplomowany choreograf tańców ludowych, założycielka Krakowskiej Szkoły Flamenco "Almoraima" oraz kilku zespołów tanecznych, m.in. "Tajo de Plata" oraz "Almoraima". Z flamenco związana jest od 1991 roku, czyli od początków flamenco w Polsce, z tańcem orientalnym od 2000. Zajmuje się również tańcami południowych Włoch oraz indyjskim kathakiem i tańcami historycznymi Hiszpanii. Oprócz flamenco prowadzi też kursy flamenco oriental i gry na kastanietach. W latach 2005 - 2009 była wykładowcą flamenco na podyplomowych studiach choreograficznych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Występuje też jako solistka.

Grzegorz Guzik - gitarzysta flamenco, doktor matematyki, pracownik naukowy AGH (matematyka stosowana). Flamenco wykonuje od 1990 roku, uczestniczył w warsztatach gitarowych prowadzonych m.in. przez Leszka Potasińskiego i Juana Martina. Zajmował się też muzyką dawną (chorał gregoriański w Krakowie i Jarosławiu).Od wielu lat prowadzi lekcje gry na gitarze flamenco i cajonie. Na stałe współpracuje z Krakowską Szkołą Flamenco Almoraima, gdzie prowadzi lekcje palmas (klaskania), gitary flamenco, teorii flamenco i akompaniuje podczas zajęć i koncertów. Występuje też jako solista.

Informacje praktyczne

  • warsztaty kierowane są do młodzieży oraz osób dorosłych
  • przeważająca część zajęć jest praktyczna, uczymy się tańczyć
  • zapisy trwają do 17 sierpnia br., obowiązuje rezerwacja mailowa: office@mffzg.pl z dopiskiem w temacie „Warsztaty folklorystyczne - w kręgu tradycyjnych tańców europejskich”
  • uczestnicy warsztatów proszeni są o wygodny ubiór i obuwie
  • mile widziane są rekwizyty w postaci: wachlarza, kapelusza, chusty, laski, kastanietów
  • osoby biorące udział w warsztatach otrzymują potwierdzenie uczestnictwa
  • wstęp na warsztaty jest bezpłatny
  • informacje pod nr. tel. 18 20 66 950
  • liczba osób uczestniczących w warsztatach jest ograniczona
  • o zakwalifikowaniu się do udziału decyduje kolejność zgłoszeń