W tym roku organizatorzy Festiwalu postanowili wrócić do jego korzeni. Prawie cały czwartek został poświęcony na obchody Jubileuszu 80-lecia Święta Gór - wydarzenia, które niegdyś zjednoczyło wszystkich górali II Rzeczypospolitej przybyłych do Zakopanego od Czeremoszu aż po Olzę, by zaprezentować bogactwo swoich tradycji. W 1968 roku na wzór tego wydarzenia zaczęto organizować „Jesień Tatrzańską”, która z czasem przerodziła się w Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Obchody rozpoczęła inscenizacja wjazdu do Zakopanego dr Tytusa Chałubińskiego - znanego popularyzatora stolicy Tatr, którego staraniem Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej, w której leczono przede wszystkim choroby płucne. Inscenizacja została przygotowana przez aktorów Teatru Scena A2. Fasiąg z Chałubińskim, Witkiewiczem, Heleną Modrzejewską i Sabałą wjechał do wioski festiwalowej, gdzie został przywitany przez przedstawicieli Koła Łowieckiego „Sabała”.

Na publiczność czekały już dalsze atrakcje związane z obchodami jubileuszu. Na scenie plenerowej odbywały się koncerty, prezentacje twórców ludowych, rzemieślników i artystów, a w wiosce festiwalowej trwała degustacja przysmaków regionalnej kuchni.

Publiczność wysłuchała koncertu Grojcowian z Wieprza i Białodunajcan z Białegodunajca. Odbyła się także promocja publikacji oraz płyty Góry moje góry mnie tęskno za wami - śpiewki góralskie. Po niej nastąpiła prezentacja słownika biograficznego Podhalanie. Można było podziwiać również występ dudziarzy pod kierunkiem Szymona Bafii z TCKiS "Jutrzenka", oraz prezentacje laureatek konkursu Nośwarniejso góralecka 2015.

Były także jubileuszowe nagrody i wyróżnienia. Dyplomy przekazu pokoleń otrzymały następujące instytucje: TOPR, Centralny Ośrodek Turystyki, Związek Podhalan Zarząd Główny, Związek Podhalan Oddział Zakopane, Burmistrz Miasta Zakopane, Parafia Św. Rodziny w Zakopanem, Muzeum Tatrzańskie, Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, TPN, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Nagroda specjalna Święta Gór i podziękowanie za wieloletnią pracę przy Festiwal Folkloru Ziem Górskich zostały przekazane Andrzejowi Haniaczykowi – cenionemu instrumentaliście grającemu na trombitach i rogach, który uczestniczył w festiwalu aż 44 razy, przekazując tradycję również młodszym pokoleniom. Wszystkie wydarzenia zostały zwieńczone oddaniem Hołdu Górom, bez których nie byłoby przecież i górali.

Gazda Święta Gór: Franciszek Bachleda-Księdzularz

Organizator: Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Biuro Promocji Zakopanego

Współorganizator: Związek Podhalan Oddział Zakopane