Festiwalowe fotografie i plakaty na wystawach

Pierwsze festiwalowe wydarzenie już za nami. Wczoraj otwarte zostały dwie plenerowe wystawy. Pierwszą nich, zatytułowaną „Żywioł folkloru” i prezentującą prace laureatów konkursu fotograficznego, można oglądać do 30 sierpnia na Placu Niepodległości. Druga zainstalowana została w Parku Miejskim. Składają się na nią prace laureatów konkursu na dziecięcy plakat festiwalowy.

W otwarciu wziął udział Dyrektor Biura Promocji Zakopanego Andrzej Kawecki, Dyrektor Artystyczna Festiwalu Agnieszka Gąsienica-Giewont, jurorzy oraz laureaci konkursów.

Wystawa „Żywioł folkloru” prezentuje prace laureatów pierwszej edycji konkursu fotograficznego wykonane podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a także pozakonkursowe fotografie autorstwa laureatki I nagrody w kategorii fotoreporterów Małgorzaty Faleckiej, wykonane podczas kilku ostatnich edycji Festiwalu. Ideą konkursu jest ukazanie piękna folkloru górali z różnych regionów świata oraz promocja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Laureatami konkursu zostali: Małgorzata Falecka (I miejsce w kategorii I - Akredytowani dziennikarze i fotoreporterzy); Rafał Jabłoński-Zelek (I miejsce w kategorii II – Publiczność), Tomasz Kurp (wyróżnienie w kategorii II), Karolina Kacperek (wyróżnienie w kategorii II),, Agnieszka Sulikowska (wyróżnienie w kategorii II).

Konkurs został ogłoszony również w tym roku. Patronują mu: Tygodnik Podhalański, Press, Zakopiec.info.

Druga wystawa potrwa do 25 sierpnia. Prezentuje niezwykle barwne, pomysłowe i radosne prace laureatów Konkursu na Dziecięcy Plakat Festiwalowy. Konkurs organizowany jest co roku jako zachętą dla najmłodszych do rozpoczęcia przygody z folklorem, kulturą góralską oraz sztuką tworzenia plakatu.

Praca, która trafiła do druku i promuje tegoroczny Festiwal, została wybrana przez Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Jędrzejowskiego spośród 142 rysunków, a jej autorką i laureatką Grand Prix jest 12-letnia Klaudia Gocał z TCKiS „Jutrzenka”.

fot. Piotr Korczak/Biuro Prasowe 47.MFFZG