W sobotę w Czerwonym Dworze odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana „Wesele. Między przeszłością, a teraźniejszością”. Prezentacje swoich obrzędów przedstawili przedstawiciele Turcji, Węgier, Bułgarii, Rumunii i Polski.
Wesele to jeden z obrzędów rodzinnych o dużej randze społecznej, zwłaszcza w tradycyjnej społeczności wiejskiej. Obudowane szeregiem symbolicznych gestów i utrwalonych tradycją zachowań stanowiło początek istnienia nowej komórki społecznej jaką jest rodzina. Nieodłącznym elementem wesela były pieśni – zarówno obrzędowe, jak i niezwiązane z obrzędem, a towarzyszące tańcom.
Zmiany cywilizacyjne spowodowały, że pełne symboliki formy obrzędowe straciły swój pierwotny sens, a niektóre przeobraziły się w formę ludyczną. Nadal jednak z weselem wiążą się określone zwyczajem zachowania i normy, mocno zróżnicowane w zależności od regionu i kultury. Zanikowi tradycyjnych form towarzyszą próby ożywiania ich na scenie, żeby choć w ten sposób pokazać fragment minionej rzeczywistości i dać świadectwo więzi łączących członków lokalnych społeczności.
Tegoroczna konferencja posłużyła poznaniu bogactwa i różnorodności tradycji weselnych, a także refleksji nad kierunkiem i zakresem zmian kulturowych, które w tym zakresie zachodzą.
Konferencja została objęta patronatem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego.