Zespół wokalny śpiewający a cappella, został założony w 1983 r. w Poznaniu. Członkowie zespołu są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich S. Stuligrosza i J. Kurczewskiego.

Zespół koncertuje w największych ośrodkach kulturalnych kraju, a także poza jego granicami. Był gościem Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu (1997). Wielokrotnie występował podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. W 1988 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Gorycji (Włochy) w kategorii zespołów kameralnych, a w 1994 laureatem II nagrody XLII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Arezzo (Włochy). W sierpniu 2008 roku Affabre Concinui wystąpił na Festiwalu w Edynburgu (Szkocja), gdzie jako jeden z nielicznych wykonawców zdobył najwyższą notę przyznawaną przez recenzentów festiwalowych.

Zespół reprezentował kraj na Wystawach Światowych EXPO w Sewilli (1992), Hanowerze (2000) i w Aichi (2005), podczas Festiwalu Kultury Polskiej na Tajwanie, Tygodniach Kultury Polskiej w Pekinie i Algierze, na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos oraz na koncertach podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Affabre zarejestrował wiele programów radiowych i telewizyjnych dla stacji polskich i zagranicznych.

W 1991 roku Zespół nagrał pierwszą płytę kompaktową z muzyką polskiego renesansu dla francuskiego dystrybutora Harmonia Mundi. Od tego momentu powstają kolejne płyty zawierające repertuar zespołu, który obejmuje ponad 300 utworów, począwszy od muzyki renesansu po muzykę współczesną, kolędy polskie i różnych narodów oraz żarty muzyczne i utwory orkiestrowe – ze znakomitą imitacją instrumentów muzycznych. Dużą część repertuaru Affabre Concinui stanowią przeboje rozrywkowe XX w. Świetnie zaaranżowane, wiernie oddają klimat oryginalnych wykonań z lat 50., 60., 70. i entuzjastycznie przyjmowane są przez publiczność podczas koncertów zespołu.

Nazwa affabre concinui wywodzi się z łaciny i oznacza ”idealnie współbrzmiąc”, co jest artystycznym credo zespołu.